Tvarūs privataus namo Vilniuje gerbūvio sutvarkymo sprendimai

Lietaus vanduo surenkamas į talpą, esančią po pietine terasa. Iš perpildytos talpos vanduo srūva į kiemo gale įrengtą lietaus sodą. Čia vanduo suteka, įveikęs ilgą kelią – siaurą pusiau atvirą trijų pakopų kanalą po terasa, vėliau plačią terasuotą vagą, suformuotą per visą sklypo ilgį šiaurės - pietų kryptimi. Vagos dugnas betoninis, padengtas upės akmenukais, kur ne kur įrengtos nedidelės augalų ‘salos‘.

Suprojektuotos patogios paaukštintos lysvės daržovėms ir prieskoniniams augalams kartu zonuoja, struktūrizuoja kiemą sutvirtiną reljefą. Iš viso daržovėms auginti susidaro 7 m² žemės ploto. Planuojant auginti daugiau daržovių, galima 50 cm pločio lysves didinti iki pageidaujamo pločio. Kai kur vietoj lysvių įrengiami suolai – dėžės. Čia ne tik smagu ilsėtis aromatingų augalų apsuptyje, bet ir patogu, atvertus suolo dangtį, susidėti sodo įrankius.

Želdinius galima būtų suskirstyti į kelis tipus: mėgstančius sausas ir gerai apšviestas vietas, mėgstančius sausas ir pusiau pavėsingas vietas, mėgstančius šlapias ir pavėsingas vietas bei mėgstančius drėgnas ir gerai apšviestas vietas. 

Tokia didelė ekologinių-biologinių sąlygų įvairovė leidžia įveisti daug skirtingų augalų rūšių, o tai sąlygoja didesnę tikimybę, kad sodą pamėgs nemažai naudingų paukščių, vabzdžių, drugių rūšių, kurios leis natūraliu, nekenkiančiu aplinkai būdu kovoti su sodo-daržo kenkėjais bei kurs gražią aplinką, būdingą natūraliai gamtai.

Šio sodo vizualizacijos ir daugiau informacijos: čia

Back to Top