Tvarus kraštovaizdis "Žaliųjų Lelių" gyvenvietėje

"Žaliųjų Lelių" projekte bus pritaikyti bene svarbiausi tvaraus kraštovaizdžio principai: gamtinių ir žmogiškųjų resursų taupymas, ekosistemų kūrimas ir apsauga, maisto auginimas, gamtos taršos mažinimas bei statybinių atliekų panaudojimas. 

Vietoj įprastos vejos suprojektuota žydinti pieva. Ją sudaro 32 skirtingos žolinių augalų rūšys, pasižyminčios stipria struktūra, savita forma, subtilia spalvų palete, atsparumu vietos klimatinėms sąlygoms. Didelė rūšinė įvairovė garantuos nepertraukiamą žydėjimą šiltuoju metų laiku, o įdomios sėklų saugyklos, malonios rudenio spalvos, stulbinantys žiemos siluetai padės sukurti patrauklų vaizdą žiemą. 

Viskas ko reikia šių augalų priežiūrai – anksti pavasarį nupjauti antžeminę jų dalį. Laistymą, tręšimą, nuolatinį pjovimą  ir kitus įprastus vejos priežiūros darbus bus galima pamiršti. Tokiu būdu neteršiama gamta trąšomis, taupomas vanduo ir žmogiškieji ištekliai, išvengiamas žoliapjovių triukšmas. Tokio tipo žolinė augalija, priešingai nei 'steriliai' tvarkoma veja, sukuria patrauklias nišas naudingiems gyvūnams: vabzdžiams apdulkintojams, paukščiams, drugiams, sliekams. Jų gerovė svarbi ne tik atsakingą požiūrį puoselėjantiems žmonėms, bet ir tiems, kurie suinteresuoti sveiku ir gausiu savo sodo ir daržo derliumi. 

Siekiant skatinti maisto auginimo kultūrą, buvo parinktos tos augalų rūšys, kurios be dekoratyvinės, apsauginės ir struktūrinės funkcijų, veda vaisius, uogas, riešutus. Suprojektuotos valgomosios sedulos juostos ne tik apsaugos  gyvenvietę nuo vėjų, bet ir teiks vitaminingas uogas. Taip pat suplanuota pasodinti turkinius lazdynus, graikinius riešutmedžius, smailialapes aktinidijas. Augalai bus atvežti ir pasodinti iš Lietuvos ūkio, todėl tikėtina, jog puikiai derės vietos klimato sąlygomis. 

Kvartale želdiniai bus projektuojami taip, kad mestų šešėlį ant paviršių, kurie yra linkę sugerti šilumą. Tokiu būdu bus mažinamas vadinamas ‘Urban heat island effect‘. Tai reiškinys, kai teritorijoje aplinkos temperatūra dėl urbanizacijos tampa aukštesnė nei aplink esančių teritorijų. Tai neigiamai įtakoja ekosistemas, padidina ozono susidarymą. 

Kvartale planuojama įrengti tvarią drenažo sistemą, kurios funkcija - augalų pagalba absorbuoti įv. teršalus, pvz. automobilių išmetamus naftos produktus. Tokiu būdu bus mažinama gruntinių, upių ir kitų vandens telkinių taršą. 

Gerbūvio kūrimui bus panaudotos statybinės atliekos. Taip bus skatinama atliekų perdirbimo principus taikyti ir kraštovaizdžio tvarkymo srityje. 

Pirmojo gyvenvietės namo atvirų durų dienos akimirkos: čia

 

 

Back to Top